Odzwyczajamy dziecko od pieluszki

Najlepszym okresem na odzwyczajenie dziecka od pieluszki jest lato. Jeśli dziecko zmoczy majteczki, nie zmarznie i nie przeziębi pęcherza. Dziecko bawiące się na plaży albo na trawie bez majteczek, może odczuć i zaobserwować jak siusia. Możemy wtedy zachęcać dziecko do siusiania i obserwowania strumienia moczu również w toalecie. Możemy zachęcać dziecko: ”Chodź, sprawdzimy czy poleci siusiu” i iść z nim do toalety czy na nocnik.
 
Jeśli dziecko zrobi siku w majtki, nie zmieniajmy ich zbyt szybko, poczekajmy trochę aż dziecko odczuje dyskomfort. Dzięki temu będzie mogło poczuć że się zsiusiało, stopniowo nabyć kontroli i będzie miało motywację do wołania „siusiu” i pójścia do toalety lub nocnika.
 
Rozmawiajmy z dzieckiem, że jest już wystarczająco duże i może siusiać do nocnika lub toalety. Dajmy dziecku wybrać, gdzie od tej pory chce sikać. Wybierzmy się do sklepu i dajmy dziecku wybrać nocnik. Potem pokażmy mu jak z niego korzystać.
 
Ubierajmy dziecko w luźne, łatwe do zdjęcia majteczki i spodenki. Pierwsze próby sygnalizowania przez dziecko potrzeby siusiania najczęściej pojawiają się wtedy, gdy dziecko już zaczyna popuszczać i trzeba biec do toalety.
 
Pomaga spokój, cierpliwość, brak nacisku na szybkie postępy. Pozwólmy dziecku na opanowanie kontroli pęcherza we własnym tempie, bez stresu.
 
Dzieci lubią być duże i samodzielne i warto to wykorzystać, chwaląc dziecko, że jest już duże i samodzielne i samo robi siusiu do nocnika lub toalety.
 
Można też czytać lub opowiadać dziecku bajki, których bohaterem jest zwierzątko lub postać, która właśnie uczy się mówienia, że chce siusiu i siusiania do nocnika i odnosi sukces. Dzieci identyfikują się z postaciami z bajek. Możemy też bawić się z dzieckiem siusiającą lalką zaczynając od pieluszki a kończąc na tym, że lalka wołą siusiu i korzysta z nocnika dla lalek.
 
Zaczynamy od odpieluszkowania w ciągu dnia. Gdy dziecko woła siusiu w dzień, robimy siusiu przed poobiednim snem i sprawdzamy czy po obudzeniu pieluszka jest sucha. Dopiero gdy pieluszka po obudzeniu jest sucha przez kilka dni, zdejmujemy pieluszkę do spania. Na końcu rezygnujemy z pieluszki do spania w nocy.
 
W przedszkolu pomagamy odzwyczaić dziecko od pieluszki i uczymy korzystać z toalety.