Jeśli dziecko zrobi siku w majtki, nie zmieniajmy ich zbyt szybko, poczekajmy trochę aż dziecko odczuje dyskomfort. Dzięki temu będzie mogło poczuć że się zsiusiało, stopniowo nabyć kontroli i będzie miało motywację do wołania „siusiu” i pójścia do toalety lub nocnika.
Ubierajmy dziecko w luźne, łatwe do zdjęcia majteczki i spodenki. Pierwsze próby sygnalizowania przez dziecko potrzeby siusiania najczęściej pojawiają się wtedy, gdy dziecko już zaczyna popuszczać i trzeba biec do toalety.
Pomaga spokój, cierpliwość, brak nacisku na szybkie postępy. Pozwólmy dziecku na opanowanie kontroli pęcherza we własnym tempie, bez stresu.
Dzieci lubią być duże i samodzielne i warto to wykorzystać, chwaląc dziecko, że jest już duże i samodzielne i samo robi siusiu do nocnika lub toalety.
Można też czytać lub opowiadać dziecku bajki, których bohaterem jest zwierzątko lub postać, która właśnie uczy się mówienia, że chce siusiu i siusiania do nocnika i odnosi sukces. Dzieci identyfikują się z postaciami z bajek. Możemy też bawić się z dzieckiem siusiającą lalką zaczynając od pieluszki a kończąc na tym, że lalka wołą siusiu i korzysta z nocnika dla lalek.
W przedszkolu pomagamy odzwyczaić dziecko od pieluszki i uczymy korzystać z toalety.